What's new

CIT5 Nedir?

estein

Member
Created on: 2021/03/20
(NOT: Eğer merak ettiğiniz konular var ise bu başlık altında çekinmeden sorabilirsiniz.)


Merhaba arkadaşlar, ben ESTEIN. Bir çok insan CIT5'e giriyor ve bu oyun modunun ne olduğunu anlamadan çıkıyor.
CIT2'yi 2 yıl oynamış, ve CIT5'i 2020 Haziran ayından beri oynayan birisi olarak burayı sizlere açıklamaya çalışacağım.
Bu rehberde sunucunun ana konusunu, nasıl para kazanabileceğinizi ve ilk başlayanlar için araba tavsiyelerini anlatacağım.


Bu rehberin içeriği:
1) Bu oyun modu nedir?


2) En iyi meslekler

3) En iyi alınabilecek arabalar

4) En kısa yoldan para nasıl kazanılır?

Para kazanmak için ne yapmalı?

5) Savaşlarda size fayda sağlayabilecek bilgiler

(Turflarda/Polis veya soyguncu öldürürken kullanabilirsiniz)
(Bunu çok kişi söylemez/bilgisini vermez, hadi iyisiniz :) )Eğer Multi Theft Auto: San Andreas oynadıysanız Cit2 sunucusunu duymuşsunuzdur. Eğer duyduysanız bilin ki, bu sunucu o sunucunun FiveM versiyonu. Duymadıysanız şöyle açıklayabilirim:

Sunucuda 3 tane takım var. Soyguncular (Robbers/Criminals), Siviller (Civilians), Polisler (Cops/Police).
İstediğiniz takımı seçebiliyorsunuz. Seçtiğiniz takımın belli başlı görevleri var. Bunları gerçekleştirerek para kazanabilirsiniz. Bütün sunucu para kazanmaktan geçiyor aslında, herkes para kazanma peşinde yani. Para ile kısaca ev satın alabilir, arabalar alabilir, silah alabilir, kendi grubunuzu kurabilir, grubunuza base bile alabilirsiniz. Unutmayın, paranızı mantıklı ve az harcamanız gerekir. Mesela 3 vip aldınız diyelim, eğer 1 saat vip'niz kaldıysa (/vip ile kontrol edebilirsiniz) ve sunucudan çıkmanız gerekiyorsa, /convertviptomoney komutu ile kullanmayacağınız vip'lerinizi 30,000$/tane'ten çevirebilirsiniz. Bu benim önerimdir.Soyguncuların görevi şu şekilde:
Soyguncular bu sunucuda criminal olarak geçmektedir. Eğer soyguncu tarafına geçmek istiyorsanız /criminal komutunu kullanabilirsiniz.

a) Soygunlar
Soyguncular dövme yapılan yerleri, gaz istasyonlarını, kıyafet mağazalarındaki NPC'lere silah tutarak orayı soyabilirler. Verilen zaman 2 dakikadır ve bu süre içerisinde ölmemeniz ve mağaza/istasyonun dışarısına çıkmamanız gerekir.

b) Tır ile Uyuşturucu taşımak
Soyguncular tır satın alıp /attach yazarak yasadışı tırcılık (illegal trucking) yapabilirler. Her bir teslimat yapıldığında oyuncuya 5 adet tüm tiplerden uyuşturucu ve +100WP verilir.

c) Silahlı Soygunlar (ARL)
Soyguncular toplu olarak ARL'lere gidebilirler ve buradaki soygundan ödül olarak normal soygunlara göre daha fazla para ve WP kazanırsınız. Oyun içinde /arl yazarak şuanki silahlı soygunu görebilirsiniz. Benim gözlemlerime göre bir arl başladıktan sonra 5 dakika geçtiyse o soygunu başlatamıyorsunuz, yeni bir arl'nin başlamasını beklemeniz gerekir.

d) Polisleri öldürmek
Polis öldürmek size +100WP ve bulunduğunuz soyguncu seviyesine göre belli bir para verir. Ben Level 7 criminal'im ve her polis öldürdüğümde 2.000$ para geliyor. Oradan hesaplarsınız.

e) Hapishaneyi Hacklemek
LSPD'nin alt katına inerseniz orada bir NPC göreceksiniz. Önce /hacktime ile önceki hack ile aranızda 30 dakika olduğundan emin olun. Ondan sonra NPC'ye silah doğrultarak hack işlemini başlatabilirsiniz. Dikkat edin! bu işlem size +450WP verir! bütün polisler üstünüze gelmeye çalışacaktır. Hazırlıklı olmanız gerek!
Ödül olarak
100.000$ kazanırsınız.
Sivillerin görevleri (meslekler) şu şekilde:
Siviller bu sunucuda savaşa girmeyen ve savaşmadan sivil bir şekilde parayı kazanan takımdır. Eğer savaş sevmiyor, turf sevmiyor ve kendi başınıza dert olmadan paranızı kazanmak istiyorsanız bu takım tam size göredir.

a) Farmer (çiftçi)
Çiftçi olarak göreviniz ekim yapılan alanda /plant yazmak. Ekim yapıldıktan sonra diktiğiniz bitkinin üstüne gelirseniz sol altta bir sayaç olduğunu farkedeceksiniz. O sayaç bittikten sonra bitki, seviyenize göre belli bir miktarda para vermektedir. Bu seviyeler:
 • L0, 500$
 • L1, 1000$
 • L2, 1500$
 • L3, 2000$
 • L4, 2500$
 • L5, 3000$
 • L6, 3500$
 • L7, 4000$
 • L8, 4500$
 • L9, 5000$
 • L10, 5500$
Unutmayın, eğer special plant (şanslı bitki) alırsanız normal aldığınız bitki fiyatının 4x katını alırsınız. Şanslı bitki alma şansını bilmiyorum ancak bazen 4 tane ard arda, bazen ise hiç gelmeyebiliyor. Şansınıza bağlı.

NOT: Eğer her bir fidan için /plant yazmak zor geliyor ise, F8 tuşuna basıp tırnaklar olmadan "bind keyboard n plant" yazarsanız plant komutunu N tuşuna bağlayabilirsiniz. Her N tuşuna bastığınızda otomatik plant yazmış oluyor.

NOT: Eğer L10 çiftçi olursanız 2 dakikada 55.000$, 1 saatte 1.000.000$ kazanabilirsiniz. En iyi meslek şuanda Çiftçidir.


b) Fisherman (balıkçı)
Balıkçı mesleğini kısaca anlatmam gerekirse, bir bot alıyorsunuz ve onun içerisinde bekleyerek botunuzu balık ile dolduruyorsunuz. %100'e ulaştıktan sonra balıkçı mesleğini aldığınız yerdeki sarı işarete girerek 25 balık kazanıyorsunuz. Benim önerim, eğer balığa aşırı ihtiyacınız yok ise bu mesleği yapmayın, zaman kaybı olur. Onun yerine F7 marketten balık alabilirsiniz.


NOT: Bottayken hareket etmenize gerek yok. Dümdüz durup AFK kalarak bile balık avlayabilirsiniz. Kazandığınız balıkları /craft ile fish cake craftlayarak harcayabilirsiniz. Fish cake, canınız düşükse anında %100'e doldurur. Dikkat edin! birden fazla fish cake craftlamayın, fish cake'ler envanterinizde saklanmaz.

c) Bus Driver (otobüs şoförü)
Otobüs şöförü mesleğini yaparak Ticket ve ekstra para kazanabilirsiniz. Mesleği yapmak için, verilen rotada otobüsünüz ile ilerleyip duraklarda durmanız gerekmektedir. Ticketları /craft ile bail'e craftlayıp hapishanedeyken /bail yazarak para ödemeden hapisten çıkabilirsiniz. Otobüs şöförünün güzel yanı budur.

d) Iron Miner (demir madencisi)
Demir madencisi mesleğinin asıl amacı Demir (iron) kasmaktır. Demirleri /craft ile armor craftlayarak harcayabilir, veya F7'de demir olarak satarak para kazanabilirsiniz.

e) Paramedic (sağlık görevlisi)
Sağlık görevlisi, insanların bulunduğu noktada /deploy ile çalışmaya başlayabilir, çalışıyor ise tekrar /deploy yazarak çalışmayı durdurabilir. Çalışırken hareket edemezsiniz.

NOT: Bu meslek en iyi AFK mesleğidir. Eğer çok kişinin olduğu LSPD'ye gidip spawn veya girişe /deploy yazıp bırakırsanız, günde 1.000.000$ kazanabilirsiniz. Bu taktik ile 500m+ kazananlar var. Tek yapmanız gereken bilgisayarda FiveM'i açık bırakmaktır.

f) Mechanic (tamirci)
Tamirci olarak görev, yolda veya şuanki soygundaki (/arl) arabaları tamir etmektir. Arabanın tam ortasına geçip /repair yazarak aracı tamir edebilir, para kazanabilirsiniz.

NOT: Bu mesleğin taktiği çok kişinin olduğu yerlerde gezinip boşta duran araçları tamir etmektir.


g) Trucker (tırcı)
Tırcı mesleğine geçtiğinizde tırınızı alıp /attach yazarsanız rota oluşturulur ve kargonuzu o rotaya götürmeniz beklenir. Karşılığında belli bir miktar para alırsınız.

NOT: Eğer treyleriniz kaza sonucunda tırınızdan çıktıysa /reattach veya /detach komutlarını kullabilirsiniz.


h) Pilot
Pilot mesleği de, bu sunucuda en iyi para veren meslekler arasındadır. Basitçe havalimanına gidip NPC'ye E basıp mesleği alın ve airtug alarak uçuş pistine doğru gidin. Oradan uçak çıkartabilirsiniz. En iyi para/hız oranına sahip uçak şuanda Nimbus'tur.


NOT: Eğer rotanız denizin üstündeyse ve denizde iniş yapacak bir yer göremiyorsanız, basitçe o sarı bölgenin etrafında bir iki tur atın. Oyun iniş yapacağınız yeri yükleyecektir.Polislerin görevleri şu şekilde:
Polisler bu sunucuda Criminal (Soyguncu) tarafın düşmanıdır. Her polis istediği criminal'i, her criminal istediği polisi uyarmadan/bilgisiz öldürebilir.

a) WP'si olan (aranan) suçluları öldürmek
Polis mesleğinin asıl görevi aranan suçluları öldürmektir. Yukarı ok tuşuna (up arrow) basarak WP kısmına bakarak aranan suçluları görebilirsiniz.NOT: Aranan suçluları /mark <isim> kullanarak işaretleyebilirsiniz. Örnek: /mark ESTEIN
Eğer işareti kaldırmak isterseniz /unmarkall komutunu kullanabilirsiniz.
/mc komutu haritada tüm aranan suçluları işaretlemek için kullanılabilir.b) Soygunlara gitmek
/arl yazarak güncel soygunu görebilirsiniz. Veya chatta bazen go help! gibi bir mavi bildirim geldiğini göreceksiniz. Bunun anlamı, birisi bir yeri soyuyor demektir. Aslında tek tek isimlerine girip bakmanıza gerek yok. /mc yazarak aranan suçluları otomatik işaretlemeye alabilirsiniz. Haritada baktığınızda eğer gaz istasyonunda bayrak işaretli bir kırmızı işaret görüyorsanız muhtemelen bir suçlu o gaz istasyonunu soyuyor demektir. Oraya gidip o suçluyu öldürürseniz ödül olarak kaç WP'ye sahip olduğuna bağlı olarak para ve drug ödülü alırsınız. Ben 1000WP başına 40.000$ alıyorum, Level 8'im. Oradan hesaplarsınız.

c) Hapishane hackleniyor ise korumak
Screenshot_7.pngEğer ekranda 'is hacking prison' gibi bir mavi yazı belirdiyse bilin ki birisi LSPD'nin alt katına inerek hapishaneyi hacklamaya çalışıyordur. Gidip onu öldürün.


NOT: Kişiyi öldürmek için merdivenlerden inmeyin! LSPD'nin arka kapısını kullanın.


a) Farmer (çiftçi)
Saat başına 1.000.000$ kazanmak istiyorsanız (Level 10'da) en iyi meslek çiftçidir.
 • L0, 500$
 • L1, 1000$
 • L2, 1500$
 • L3, 2000$
 • L4, 2500$
 • L5, 3000$
 • L6, 3500$
 • L7, 4000$
 • L8, 4500$
 • L9, 5000$
 • L10, 5500$
b) Pilot
Fiyat bilgisini şuanda pek bilmiyorum ama uzun uçuşlarda 100.000$ ve üstünü kazanabilirsiniz. Bu meslekte nimbus kullanın.

c) Paramedic (sağlık görevlisi)
Sadece AFK kalarak günde 1.000.000$ kazanabilirsiniz.


Eğer yeni başladıysanız paranızı 1,5M ve üstünde tutmaya çalışın.
O yüzden en ucuz ve en mantıklı araçları önereceğim.

Screenshot_1.png

Comet2:
70.000$
Fiyatı gayet uygun ve ilk arabanız olarak en uygun araçtır kendisi.


Screenshot_2.png
Elegy: 500.000$
L10 çiftçi ile alması tam 30 dakika sürüyor. İkinci arabanız olarak en uygun arabayı Elegy olarak seçtim.
Uçanı kaçanı olarak en ideal araba bu, üstelik fiyatı da uygun. İstediğiniz gibi modifiye de edersiniz.
Screenshot_3.png Zentorno: 1.500.000$
Bir zamanların gözde arabası, 3. arabanız için yüksek fiyatlı ancak en iyi araba olabilir. Hızlıdır, atakdır, güzeldir. Önerimdir. Bu arabayı alınız.
Screenshot_4.png
Krieger: 2.150.000$
Zentorno aldıktan sonra en hızlı ve sunucunun en iyi arabası sayılan krieger'i alabilirsiniz. Bu arabayı aldıktan sonra bir tek helikopter olarak bir seçeneğiniz kalıyor. Onu da alta koydum.

Screenshot_5.png
Swift: 1.500.000$
Mutlaka bir helikopteriniz olsun. Arabalarınızı tamamladıktan sonra helikopter alabilirsiniz, veya zentorno aldıktan sonra bunu alabilirsiniz. Size kalmış. Besra da alabilirsiniz.


a) Turfing (Turfs City)
Sunucuda en kısa yoldan para kazanma şekli tüm turfları ele geçirerektir. Eğer tüm turfları başarıyla alırsanız 5 dakikada 120.000$ kazanabilirsiniz. Eğer grubunuzda birden fazla kişi varsa toplam gelir (120K) tüm grup üyelerine bölüştürülür.
 • 1 grup üyesi TC'de ise -> 1.400.000$/saat yapabilirsiniz
 • 2 grup üyesi TC'de ise -> 700.000$/saat -> Bu double store taktiğiyle aynı geliri sağlar.


NOT: 24 adet turf'u ele geçirmeniz gerekir. Bu da çok kolay değildir! 5 kişi ve üstü değilseniz hiç uğraşmayın! Sadece para kaybedersiniz.


b) Hapishane hackleme (Prison Hack)
2 dakikada 100.000$ kazanabilirsiniz (30 dakikada bir yapılabilir ve risklidir)
Soyguncu/criminal olarak en kısa yöntemdir.

Hack işlemini başlattığınızda tüm oyunculara bu şekilde bildirim gönderilir.Screenshot_7.pngc) West Double Store taktiği
Bütün şehirden uzakta, 750.000$/saat gelir elde edebilirsiniz, üstelik her uyuşturucu türünden 5'er adet kazanırsınız. En temiz taktiktir.

Screenshot_8.png
Screenshot_9.pngBatıdaki dövmeci ve kıyafetçi, hem şehirden uzak hem de en yakın iki yerdir. Birini soyduktan sonra diğerini soyabilirsiniz.


Yakında gelecek!


 

Attachments

 • Screenshot_6.png
  Screenshot_6.png
  57.3 KB · Views: 23
Last edited:
Top